1.A třída před začátkem sezony 2014 / 2015

Benešovsko – Fanoušci i od fotbalu moc v létě neodpočinuli. Nejprve se pokochali výkony mužstev na Mistrovství světa v Brazílii a od víkendu se můžou těšit na novou sezonu v ČFL, divizích a v I. A třídách. V posledně jmenované soutěži, skupině A, zastupuje Benešovsko čtveřice týmů – SK Votice, SK Posázavan Poříčí nad Sázavou, SK Benešov B a nováček Sokol Nespeky. Těsně před výkopy mužstva poodhalila, co nového se u nich v krátké pauze událo a jaký mají cíl do sezony.

SK VOTICE, trenér Martin Bárta

Šesté místo z loňské sezony trenéra Martina Bártu moc neuspokojilo, přesto v nové sezoně na vyšší příčky nemyslí. „Doplnění kádru jsem si představoval jinak. Dva vytipovaní hráči nepřišli a Martin Čupr si hledá angažmá. Proto budeme letos uzavřenější a chceme hrát obstojně, abysme se v soutěži udrželi,“ poznamenal k cílům do sezony votický kouč.

Letní přípravu začalo mužstvo již 8. července. „Kluků chodilo na tréninky dost, i když nám to narušovaly dovolené, ale s tím se nedá nic dělat. Trénovali s námi i dorostenci, u kterých je vidět perspektiva a v brzké době by mohli za áčko hrát, ale o doplnění kádru jsem měl jinou představu. Takže jsem spokojený tak napůl,“ povzdechl si Bárta a dodal ke čtyřem přípravným zápasům: „Některé jsme odehráli na hraně jako se Sedlčany a v Dobrovici, kdy jsme musel vzít kluky z dorostu. Takže výsledkově to nebyla žádná sláva (Sedlčany 0:5, Želeč 2:1, Teplýšovice 5:2, Dobrovice B 2:5).“

V zápasech se na hřišti neobjevil stoper a bývalý ligový hráč Martin Čupr. „Je sice u nás, ale netrénuje a nehraje, chtěl by někam jít, ale zatím se o jeho odchodu jedná. Teoreticky s ním můžu počítat do mistráků, ale prakticky by to asi nebylo dobré. Je to škoda, protože nám bude chybět,“ vysvětlil votický kouč neúčast stopera.

V sobotu od 17 hodin nastoupí Votice v okresním derby na hřišti nováčka z Nespek. „Výsledky i přípravu Nespek jsem sledoval a hráče znám. Derby ale nemá favorita, i když bysme jím měli být papírově my. Bude to boj a pokud se nám podaří bodovat, budeme spokojený,“ hlásí před derby Martin Bárta a věří: „Někteří kluci mají zdravotní problémy, ale věřím, že budou do zápasu v pořádku.“

SK POSÁZAVAN POŘÍČÍ NAD SÁZAVOU, trenér Pavel Šimáček

V loňské, nováčkovské sezoně si hráči Poříčí na soutěž, hlavně na podzim, zvykali. Jarní jízda s kvalitními výsledky jim nakonec vynesla osmé místo. Letní měsíční příprava probíhala v podobných kolejích jako předešlé. „Trénovali jsme třikrát týdně v Peceradech a pokud to šlo, kluci na trénink dorazili, i když by to mohlo být lepší. Paradoxem je, že na poslední trénink před mistrákem nás bylo nejvíc,“ podotkl trenér Pavel Šimáček.

To s docházkou jen na dva přípravné zápasy s Divišovem 2:2 a Sázavou 2:5 (Slavia Jesenice zápas odřekla), to bylo již s přístupem horší. „Na zápas s Divišovem jsem měl ve čtvrtek po tréninku ještě patnáct lidí a na zápas jsem si ještě musel hráče půjčovat, když se mi někteří neomluvili nebo až na poslední chvíli. V generálce se Sázavou nás sice bylo sice čtrnáct, ale s dorostenci, kteří s námi netrénují,“ zlobil se kouč Poříčí a věří, že v mistrovských zápasech se to změní: „Podobně jsme to měli v zimní přípravě, taky jsme neměli dobré výsledky a jaře se nám dařilo. Tak doufám, že se kluci na hřišti srovnají, protože svoji kvalitu mají.“

V mužstvo došlo jen k jedné změně z jarního kádru, ale k poměrně velké – na půlroční hostování přišel z Divišova Stanislav Vlček, bývalý reprezentant, majitel 455 ligových zápasů, člen ligových kanonýrů (107 gólů), který působil i v zahraničí v Dynamu Moskva a Anderlechtu Brusel. „V Poříčí bydlím a mám to na hřiště kousek, tak jsem Petrovi Lacinovi (poz. manažer mužstva) slíbil, že když budu mít čas, a hlavně nebudeme hrát se Slávií, tak si přijdu zahrát,“ hlásí v současnosti vedoucí mužstva Slavie Praha, jenž odehrál již generálku se Sázavou, kde nastoupil překvapivě na pozici stopera a je připraven i na páteční zápas se Všenory. „Byl to můj první zápas na této pozici, ale osahal jsem si to a věřím, že to v pátek s Romanem Křivohlavým ve stoperské dvojici zvládneme, jako mužstvo k zápasu lépe přistoupíme a vyhrajeme,“ věří Vlček, jenž se těší, že si zahraje i s kamarádem Martinem Haškem: „Martin je výborný kluk a s rodinama se kamarádíme. Doufám, že v pátek dorazí a po dlouhé době si spolu zahrajeme. Naposledy to bylo v Dynamu Moskva a teď se sejdeme v Poříčí.“

A jaký mají v Poříčí cíl do druhé sezony v I. A třídě? „Vloni jsme jako nováček skončili na osmém místě a letos bysme chtěli být v tabulce výš. Kvalitní mužstvo máme, tak doufám, že se nám to podaří. Přál bych si také, aby na naše zápasy chodilo více diváků,“ přeje si trenér Pavel Šimáček.

SK BENEŠOV B, trenér Petr Slepička

Fotbalisté Benešova najeli na stejný model jako v loňské sezoně, připravovali se v létě společně a jen na zápasy se týmy rozdělily. Takže hráči béčka jsou opět velmi dobře připraveni po fyzické stránce na sezonu od trenéra třetiligového A mužstva Luboše Zákostelského a jeho asistenta Petra Slepičky, jenž je trenérem rezervy. „Příprava se nám vcelku povedla. Tři týdny jsme nabírali kondici a poté se začali věnovat více herním nácvikům a standardním situacím. Výkony hráčů byly zpočátku velmi rozpačité, ale přisuzoval jsem to náročné přípravě a velké cirkulaci hráčů, které jsme potřebovali vyzkoušet,“ podotkl Slepička k přípravě a dodal k zápasům (turnaj v Nespekách vyhráli, remizovali s Duklou Praha U19): „Turnaj v Nespekách jsme sice vyhráli, ale herně to stále skřípalo. Hráči však ukázali týmového ducha. Zdá se, že se rodí zdravý a silný kolektiv, což mě překvapilo a příjemně potěšilo. Přestože jsme v přípravě dali dost branek, generálka s devatenáctkou Dukly nám ukázala, kde můžeme mít problém se silnějšími soupeři a na čem musíme ještě zapracovat.“

Změny v kádru jsou výrazné, protože se Benešov stal farmou Dukly Praha, tudíž nevytížených hráčů v A mužstvu bude víc, posunou se do béčka, které se ještě doplnilo o pět kvalitních bývalých dorostenců. „Po obměně mužstva zůstalo z loňska pouze šest hráčů včetně gólmana. A to se ještě může stát, že se s některým hráčem rozloučíme. Konkurence je velká, a to je dobře,“ má radost kormidelník béčka Benešova.

Tým se pro letošní sezonu přesunul do skupiny A, kde sehraje tři okresní derby s Voticemi, Poříčím a Nespeky. „Moc se těším. Loni jsem byl velice zklamán, že se tyto derby neuskutečnila, protože by přišlo do Benešova více fanoušků než obvykle a zápasy by měly větší náboj. Doufám, že v Pyšelích, kde budeme domácí zápasy hrát, vytvoří diváci takovou atmosféru jako za dob, kdy jsem tam hrál já,“ přeje si Slepička.

Po posílení kádru tak musí mít šéf lavičky vyšší cíle do sezony. „Chci vyhrát tolik zápasů, abychom si na konci sezony mohli s vedením a týmem říci, že umístění odpovídá úrovni naší předvedené hry. A také posunout některého z hráčů B týmu do širšího kádru áčka. Každopádně umístění v loňské sezoně (pozn. 9. místo) mě vůbec neuspokojilo a chci letos prohánět ty nejlepší, ne aby tomu bylo naopak,“ má jasno Petr Slepička.

SOKOL NESPEKY, trenér Václav Knížek starší

Funkcionáři nováčka I. A třídy z Nespek o letní přípravě usilovně pracovali na posílení všech řad. „Nemůžeme to hrát jen s kluky, kteří to vykopali. Vyšší soutěž je náročnější, můžou přijít porážky, kluky to přestane bavit, nechodili by na tréninky a po roce bysme mohli jít zase dolu, a to nechceme,“ má jasno trenér Václav Knížek starší.

A tak do mužstva dorazili Popelka z Krhanic, který hrál na jaře v Týnci, Boev ze Slavie Louňovice, Sochor z Kunic, Kukač z Teplýšovic, Röhrich z Hradecka a Jasz z Meteoru. Hostování prodloužili Kyselka z Teplýšovic a bratři Jendele z Benešova.

Kouč Knížek je také rád, že v týmu zůstal záložník Martin Burian, jenž zkoušel v létě štěstí ve třetiligovém Vltavínu Praha. „Odchodu do Vltavínu bysme mu nebránili, ale jsem rád, že zůstal. Získal cenné zkušenosti, které se jemu i nám budou určitě hodit,“ raduje se Knížek, jehož také mrzí zranění Nachtmana a Sysla.

V přípravných zápasech porazily Nespeky Divišov 2:0, na domácím turnaji skončily na druhém místě, když porazily Dolní Počernice 6:1 a ve finále prohrály s béčkem Benešova 0:2, v generálce prohrály s Teplýšovicemi 2:3. „S přípravou jsem spokojený, protože kluci chodili trénovat a nabrali kondici. Jako nováček se chceme v první polovině se soutěží seznamovat, hrát střed tabulky, abysme na jaře neřešili problémy se záchranou. Máme v týmu i zkušené hráče, tak věřím, že to půjde a chci, aby kluci hráli fotbal pro lidi, které na zápasy dorazí,“ přeje si do sezony trenér Knížek a má svoji filozofii: „Fotbal je jako divadlo a hráči jsou herci se vším všudy. Herec se musí také připravovat a když to odflákne, tak ho obecenstvo vypíská, a to samé je u fotbalistů. Naopak když diváci vidí, že se snažíte, tak vám na konci zatleskají.“

Převzato z Benešovského deníku

Autor: Pavel Šimáček